Zaburzenia miesiączkowania - bolesne i obfite miesiączki | Inofem®
0

KOBIET
W CIĄŻY

JEŚLI ZASZŁAŚ W CIĄŻĘ W TRAKCIE STOSOWANIA PRODUKTU INOFEM ®

Zaburzenia miesiączkowania - bolesne i obfite miesiączki

Cykl menstruacyjny jest procesem podczas którego zachodzą zmiany hormonalne, będące przyczyną uwalniania się komórki jajowej (owulacja). Wiele kobiet boryka się z problemami związanymi ze swoim cyklem, które możemy podzielić na trzy kategorie – dotyczące długości cyklu, jego obfitości oraz bolesności miesiączek. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego mogą mieć różne przyczyny, które zazwyczaj związane są z nieodpowiednim działaniem hormonów.

 

 

Mio-inozytol, będący składnikiem aktywnym w naszym preparacie skutecznie wspiera odzyskanie równowagi hormonalnej, stanowiąc tym samym wsparcie w walce z zaburzeniami cyklu oraz ich uciążliwymi skutkami.

Prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać od 21 do 35 dni, natomiast poprawna długość krwawienia wynosi od 3 do 7 dni. Zaburzenia miesiączkowania występują wobec tego w przypadkach, kiedy długość cyklu wynosi mniej niż 21 dni lub więcej niż 35, a także wówczas, gdy długość samego krwawienia przekracza 8 dni. Zdarza się, że nieregularne miesiączki nie są powodem do obaw.

Zupełnie normalne jest ich występowanie przez pierwsze dwa lata od pojawienia się pierwszego krwawienia oraz w momencie, kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy. W pierwszej sytuacji ma to związek z tym, że pierwsze miesiączki są często bezowulacyjne, natomiast w drugiej powiązane jest to z powolnym wygasaniem funkcji jajników

Jeśli jednak nieregularna miesiączka występuje u kobiety w innym czasie – może mieć to związek z nieprawidłowościami gospodarki hormonalnej. W takim wypadku warto zadbać o zdrowszy styl życia oraz rozpocząć stosowanie preparatów, które pomogą zadbać o przywrócenie równowagi.

Bolesne miesiączkowanie – przyczyny

 

Bolesne miesiączki wydają się czymś normalnym. Wiele kobiet przyznaje, że w trakcie miesiączkowania towarzyszy im ogólne złe samopoczucie, osłabienie, ból w dole brzucha, skurcze. Kobiety miesiączkujące skarżą się także na ból i obrzmienie piersi oraz wahania nastroju, które mogą się pojawić nawet kilka dni przed wystąpieniem krwawienia.
Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach bóle brzucha, pleców czy innych partii ciała są naprawdę silne i uciążliwe, utrudniają zwykłe, codzienne funkcjonowanie. Nierzadko sprawiają, że miesiączka zmusza do rezygnacji z pracy i pozostania w łóżku. W takim przypadku warto zastanowić się, czy przyczyną bolesnych miesiączek nie są nieprawidłowości hormonalne.
Zaburzenia miesiączkowania mogą być wywołane także złą dietą. Brak miesiączki zauważa się u kobiet ze zbyt niską masą ciała, a nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym częste są także u osób z nadwagą i otyłością, mało aktywnych fizycznie.

Bolesne miesiączkowanie – wtórne i pierwotne

 

Bolesne miesiączki wydają się czymś normalnym. Wiele kobiet przyznaje, że w trakcie miesiączkowania towarzyszy im ogólne złe samopoczucie, osłabienie, ból w dole brzucha, skurcze. Kobiety miesiączkujące skarżą się także na ból i obrzmienie piersi, wahania nastroju. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach bóle brzucha, pleców czy innych partii ciała są naprawdę silne i uciążliwe, utrudniają zwykłe, codzienne funkcjonowanie. Nierzadko sprawiają, że miesiączka zmusza do rezygnacji z pracy i pozostania w łóżku. W takim przypadku warto zastanowić się, czy przyczyną bolesnych miesiączek nie są nieprawidłowości hormonalne.

Zaburzenia miesiączkowania mogą być wywołane także złą dietą. Brak miesiączki zauważa się u kobiet ze zbyt niską masą ciała, a nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym częste są także u osób z nadwagą i otyłością, mało aktywnych fizycznie.

Bolesne miesiączkowanie możemy podzielić na pierwotne oraz wtórne. Z pierwotnym mamy do czynienia zazwyczaj około 2 lata po wystąpieniu pierwszego krwawienia, czyli po utrwaleniu comiesięcznych owulacji. Bolesne miesiączki wtórne mogą wskazywać na występowanie stanów chorobowych.

Przyczyną bólu może być w tym wypadku przewlekły stan zapalny, powodujący nieprawidłowe zrosty między narządami w miednicy mniejszej, endometrioza (stan, w którym śluzówka macicy znajduje się poza nią, a także mięśniaki czy anomalie rozwojowe macicy.Sposobem na przygotowanie organizmu do zmian będzie również odstawienie szkodliwych nałogów, takich jak palenie papierosów, które wpływa na zwiększenie we krwi męskich hormonów płciowych (androgenizacja) czy picie kawy, która z kolei wypłukuje mio-inozytol z organizmu. Warto również zadbać o picie odpowiedniej ilości wody.

Oprócz tego bolesne miesiączkowanie może pojawić się ze względu na niedoczynność tarczycy. W przypadku kobiet w okresie menopauzy bolesne miesiączki są z kolei czymś powszechnym.

W celu złagodzenia bólu można stosować ciepłe okłady, a także dbać o wystarczający wypoczynek. Ciepła kąpiel, delikatna aktywność fizyczna czy picie ziołowych naparów również pozwolą lepiej radzić sobie z występowaniem nieprzyjemnych skurczy i uciążliwego bólu. Należy jednak pamiętać, że zwalczanie objawów nie pomoże się ich pozbyć. Najważniejsze jest bowiem ustalenie źródła problemu oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Obfite miesiączki i zatrzymanie miesiączkowania

 

Szacuje się, że ilość krwi wytracanej przez kobietę podczas okresu powinna wynosić maksymalnie 100 ml w ciągu dnia (3-5 podpasek). Jeśli miesiączki są zbyt obfite lub zbyt skąpe, mamy do czynienia z kolejnym przypadkiem zaburzenia miesiączkowania. Przyczynami obfitego okresu mogą być m.in.: mięśniaki macicy, polipy oraz endometrioza. Skąpe miesiączki z kolei często występują w przypadku kobiet, stosujących antykoncepcję hormonalną, co ma bezpośredni związek z blokowaniem wzrostu endometrium. Jeżeli w takiej sytuacji nie występują inne niepokojące objawy, nie ma powodu do zmartwień.

Innym przykładem zaburzenia miesiączkowania jest brak miesiączki w przypadku, kiedy ciąża zostanie wykluczona. Najczęstszą przyczyną braku miesiączki jest zespół policystycznych jajników, z którym pomoże skutecznie walczyć nasz preparat. Innymi przyczynami może być:

  • podwyższone stężenie prolaktyny we krwi;

  • zaburzenia tarczycy;

  • nieodpowiedni tryb życia;

  • nadmierny stres;

  • duży spadek masy ciała w krótkim czasie;

  • inne zaburzenia hormonalne.

Zaburzenia miesiączkowania po 40

 

Zaburzenia miesiączkowania po 45 roku życia mogą też świadczyć o zbliżaniu się menopauzy. Nieregularne miesiączki po 40 roku życia to sygnał, że jajniki pracują wolniej. Kobieta w wieku 40-45 lat może wchodzić w okres, który poprzedza menopauzę, bo faza ta rozpoczyna się już nawet na 7-8 lat przed ostatnim krwawieniem.

W tym czasie kobieta może zauważyć u siebie bardzo obfite okresy ze skrzepami albo przeciwnie — okresy bardzo skąpe. Miesiączka może trwać krótko, ale może nawet kilkanaście dni. Zaburzenia miesiączkowania w tym czasie mogą także wiązać się z bardzo długimi przerwami pomiędzy krwawieniami. Te mogą trwać nawet 60 dni. Warto jednak pamiętać, że zaburzenia miesiączkowania albo brak miesiączki po 40 nie musi oznaczać bezpłodności.

Leczenie zaburzeń miesiączkowania

 

Obfite krwawienia miesiączkowe ze skrzepami, bolesne miesiączkowanie, brak miesiączki lub miesiączka trwająca bardzo krótko i skąpa — to objawy zaburzeń miesiączkowania, o których należy powiedzieć lekarzowi. Mogą one świadczyć o problemach ze zdrowiem, a bez diagnozy trudno wyeliminować przyczyny nieregularnych miesiączek albo bolesnych okresów.

W zależności od rodzaju występujących zaburzeń miesiączkowania należy wdrożyć odpowiednie leczenie, które pozwoli wyeliminować uciążliwe objawy oraz przywrócić prawidłową równowagę hormonalną. W przypadku występowania zaburzeń miesiączkowania zaleca się przede wszystkim monitorowanie cyklów menstruacyjnych, konsultację ginekologiczną oraz zmianę trybu życia na zdrowszy i bardziej aktywny.

Niewystępujące lub nieregularne cykle miesiączkowe wynikają najczęściej z braku owulacji bądź późnego jajeczkowania w danym cyklu. Mogą więc być przyczyną niepłodności. Kobieta, która ma bolesne miesiączki, zbyt obfite albo nie ma ich wcale, a myśli o założeniu rodziny, może mieć poważny problem z zajściem w ciążę. W przypadku występowania nieregularnych cykli miesiączkowych głównym celem jest wyrównanie niedoboru progesteronu, czyli hormonu II fazy cyklu miesiączkowego.

Zaburzone proporcje pomiędzy stężeniem estradiolu i progesteronu są przyczyną względnego hiperestrogenizmu i sprzyjają rozwojowi chorób hormonozależnych. Inofem pomaga skutecznie zwalczać tego typu nieprawidłowości, przywracając równowagę hormonalną, w związku z czym jest preparatem polecanym w walce z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego oraz ze schorzeniami, takimi jak PCOS.

 

inofem

CIERPISZ NA JEDNĄ Z WYMIENIONYCH PRZYPADŁOŚCI
I NIE WIESZ JAK SIĘ Z NIĄ UPORAĆ?

Inofem pomoże Ci zwalczyć problematyczne dolegliwości!

Pomoc w walce z zaburzeniami miesiączkowania

 

Inofem®, wielokrotnie przebadany suplement diety dla kobiet, pomaga skutecznie zredukować tego typu nieprawidłowości, przywracając równowagę hormonalną, w związku z czym jest preparatem polecanym kobietom z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego oraz ze schorzeniami, takimi jak PCOS. Mio-inozytol, będący składnikiem aktywnym preparatu Inofem®, pomaga w odzyskaniu równowagi hormonalnej, stanowiąc tym samym wsparcie w walce z zaburzeniami cyklu oraz ich uciążliwymi skutkami.

Preparat polecany jest kobietom, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek, zwracają uwagę na to, że ich miesiączki są zbyt obfite, uciążliwe, utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Używamy plików cookies

Użytkowniku, informujemy, że używamy informacji zapisywanych za pomocą plików cookies i podobnych technologii, a także uzyskujemy dostęp do tych informacji w celach zapewnienia prawidłowego działania strony www, utrzymania sesji po zalogowaniu oraz celach statystycznych. Korzystanie ze strony bez zmiany standardowych ustawień przeglądarki internetowej oznacza, zgodę na zapisanie plików cookies w pamięci urządzenia końcowego oraz uzyskanie dostępu do informacji zapisanych w tych plikach. Więcej szczegółów, w tym na temat zmiany ustawień przeglądarki internetowej w naszej Polityce Prywatności.