5 zasad zdrowego trybu życia, które pomagają w walce z PCOS
Odpowiedni styl życia, w tym dieta i aktywność fizyczna są niezwykle ważne dla kobiet borykających się z PCOS. W kilku punktach poniżej zebraliśmy najważniejsze porady, które sama już dziś możesz wprowadzić w życie, aby poczuć się lepiej.
Jedz mało a często, najlepiej pięć razy dziennie
Spożywanie większej liczby posiłków rozłożonych równomiernie w ciągu dnia pomaga zapobiec dużym wahaniom cukru oraz insuliny we krwi, a także kontrolować uczucie głodu. Jedz regularne posiłki lub przekąski i unikaj przejadania się wieczorem. Jeść częściej nie oznacza więcej, jak myślą niektórzy.
W każdym z pięciu posiłków powinna znaleźć się kombinacja różnych owoców i warzyw.
A oto pięć powodów, dla który warto spożywać pięć porcji warzyw i owoców dziennie:
-
- są one bogate w witaminy i minerały,
- są doskonałym źródłem błonnika i antyoksydantów,
- pomagają utrzymać masę ciała w normie,
- pomagają zredukować ryzyko wystąpienia udaru, chorób układu naczyniowo-sercowego oraz niektórych rodzajów raka,
- smakują wyśmienicie, a ich różnorodność sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś pysznego dla siebie.
Dieta bogata w owoce i warzywa pozwoli zaopatrzyć nasz organizm w witaminy i minerały. Wiele z nich to naturalne źródło kwasu foliowego, witaminy C i potasu. Mają one na ogół niską zawartość tłuszczu, co przekłada się na niewielką kaloryczność. Ich wpływ na organizm nie jest chwilowy, lecz gwarantuje nam zdrowotnie lepszą przyszłość.
Pozbądź się zbędnych kilogramów
Utrzymywanie odpowiedniej masy ciała jest jedną ze składowych dobrego samopoczucia. Przede wszystkim wpływa na nasze zdrowie, zapewnia dobrą kondycję i pomaga w walce z wieloma schorzeniami. Kobietom z zespołem policystycznych jajników dodatkowo ułatwia pozbycie się niektórych uciążliwych symptomów.
Ponadto spadek całkowitej masy ciała zaledwie o 5% reguluje poziom insuliny we krwi, co pomaga w ogólnym kontrolowaniu cukrzycy, która często towarzyszy zespołowi policystycznych jajników. Pozbywając się nadwagi, oddalamy od siebie ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Odpowiednia dieta i regularny ruch wpływają na:
-
- regulację cykli miesiączkowych,
- występowanie owulacji,
- zmniejszenie owłosienia typu męskiego,
- stabilizację poziomu hormonów,
- zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby serca.
Ruszaj się!
Ruch to zdrowie! Ruch to również sprzymierzeniec w walce ze zbędnymi kilogramami. Nie chodzi o to, by się przemęczać, narzucając sobie zbyt duży rygor. Nie chodzi też o to, żeby osiągnąć idealną sylwetkę. Najważniejsze jest, by czuć się dobrze ze swoim ciałem. A szczęśliwe ciało to zadbane, zdrowe ciało.
Korzyści płynące z regularnego ruchu:
-
- zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby serca,
- zmniejszenie poziomu „złego cholesterolu” (LDL),
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
- obniżenie poziomu cukru w surowicy krwi,
- ogólna poprawa samopoczucia,
- zwiększenie wydolności fizycznej i wytrzymałości psychicznej,
- poprawienie jakości snu.
Dodatkowo, co niezwykle ważne przy PCOS, ćwiczenia fizyczne wpływają na wzrost „wrażliwości insulinowej”, czyli zdolności komórek mięśniowych, tłuszczowych i wątrobowych do reagowania na działanie insuliny – ważnego hormonu uczestniczącego w gospodarce energetycznej organizmu. W rezultacie, mogą przyczynić się do walki z insulinoopornością, jednym z głównych objawów PCOS.
Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń skontaktować się z lekarzem. On przeprowadzi odpowiednie badania i pomoże przygotować plan ćwiczeń!
Wysypiaj się!
Niedobór snu ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Choroby serca, nadwaga i nerwica to często rezultaty niewłaściwej ilości snu. Kobiety częściej niż mężczyźni mają problem z zaśnięciem, jak również ze snem właściwym. „Buzowanie” hormonów, którego doświadczają każdego miesiąca, a w szczególności w ciąży i w okresie menopauzalnym mogą powodować bezsenność. Podobnie jak napięty grafik, stres i chroniczne zmęczenie, które nie ułatwiają walki o upragniony odpoczynek.
Sposobem na bezsenność i poprawę jakości snu może być:
-
- wykonywanie regularnych ćwiczeń,
- ustalenie stałych godzin zasypiania i wstawania,
- wprowadzenie odpowiednich zmian w codziennej diecie,
- dbanie o środowisko, w którym śpimy.
Nie pal!
Palenie tytoniu poważnie szkodzi twojemu zdrowiu. Jeżeli jesteś nałogową palaczką, powinnaś podjąć wysiłek i spróbować rzucić.
Palenie:
-
- negatywnie wpływa na funkcjonowanie jajników,
- zaburza gospodarkę hormonalną, przez co może przyspieszyć pojawienie się menopauzy nawet o 5 lat wcześniej,
- zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy i jajników (rak jajników jest jedną
z najczęstszych przyczyn zgonów kobiet na nowotwory narządów płciowych), - może powodować schorzenia układu sercowo-naczyniowego.
- u kobiet, które zaczynają palić przed 18 rokiem życia i wypalają dziennie ok. 20 papierosów powoduje wzrost ryzyka niepłodności,
- podnosi poziom hormonów męskich (androgenów), co może mieć wpływ na pojawiające się objawy związane z PCOS.