
Objawy androgenizacji
Kliniczne objawy androgenizacji u kobiet z PCOS wynikają z nadmiernego stężenia androgenów we krwi lub nadmiernej aktywności tych hormonów. Dlatego też w przypadku androgenizacji stosuje się leki o działaniu antyandrogenowym. Ich rodzaj, dawka, sposób podawania zależne są od nasilenia objawów.
Najczęściej stosowane są:
- progestageny o działaniu antyandrogennym. Wśród nich najsilniejsze działanie ma octan cyproteronu;
- hormonalne preparaty antykoncepcyjne. U kobiet z PCOS wybiera się takie preparaty, które zawierają progestageny o działaniu antyandrogennym, pozbawione działania androgennego lub o słabym działaniu antyandrogennym. Dodatkowo estrogeny zwiększają syntezę białka wiążącego androgeny, przez co zmniejsza się pula wolnych, aktywnie działających androgenów;
- spironolakton – hamuje działanie testosteronu na poziomie komórkowym, często podawany jest z innymi preparatami hormonalnymi;
- inne preparaty antyandrogenowe, takie jak finasteryd i flutamid, stosowane są u kobiet bardzo rzadko z powodu działań ubocznych.
Należy przy tym zaznaczyć, że kliniczne objawy nadmiaru androgenów zmniejszają się lub ustępują na tak długo, jak długo trwa leczenie. Po odstawieniu leków wracają.