
Niedobór mio-inozytolu.
Dlaczego mio-inozytol jest tak ważny dla kobiet, które mają problemy z owulacją i cystami powstającymi w obrębie jajnika? Coraz więcej kobiet w wieku reprodukcyjnym cierpi na zespół policystycznych jajników i walczy z jego uciążliwymi objawami.
Wiele kobiet dostrzega problem braku lub nieregularnych owulacji dosyć późno – dopiero wówczas, gdy zaczynają starać się o dziecko. Niestety zespół policystycznych jajników, który jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń owulacji nie u wszystkich kobiet przebiega jednakowo, a objawy mogą występować w różnym nasileniu. Dlatego też kluczową kwestią jest obserwowanie własnego ciała i w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, czy pytań udanie się do lekarza specjalisty. Pamiętajmy, że wczesna diagnoza pozwala szybciej rozpocząć leczenie, a tym samym podjąć walkę we wczesnym stadium choroby. To z kolei pozwoli na efektywniejsze zwalczanie objawów PCOS. Zespół policystycznych jajników to schorzenie przewlekłe, z którym kobieta musi funkcjonować do końca życia. Warto o tym pomyśleć, dobierając metodę leczenia. Poniżej prezentujemy szereg korzyści wynikających z uzupełnienia niedoboru mio-inozytolu w organizmie.
Mio-inozytol:
Przywraca owulację i poprawia jakość oocytu.
- Mio-inozytol jest ważnym składnikiem mikrośrodowiska pęcherzykowego, ponieważ odgrywa kluczową rolę w rozwoju zarówno jądra, jak i cytoplazmy oocytu.
- Wysokie stężenie mio-inozytolu w płynach pęcherzyków wpływa bezpośrednio na dobrą jakość oocytów.
Korzystnie wpływa na czynność jajników.
- Mio-inozytol znacząco wpływa na regulację oraz wystąpienie spontanicznej owulacji i miesiączki (podnosi częstotliwość występowania owulacji) u kobiet z rzadkimi miesiączkami oraz z PCOS.
Poprawia wrażliwość komórek na działanie insuliny.
- Mechanizm działania mio-inozytolu w znacznym stopniu opiera się na poprawie wrażliwości tkanek docelowych na insulinę, co skutkuje pozytywnym oddziaływaniem na oś reprodukcyjną (mio-inozytol stymuluje owulację i poprawia jakość oocytów) oraz czynność hormonalną (mio-inozytol obniża kliniczny i biochemiczny hiperandrogenizm i dyslipidemię) poprzez obniżenie stężenia insuliny w osoczu.
Skutecznie wpływa na poprawę parametrów hormonalnych, metabolicznych w tym profilu lipidowego.
- Obniża stężenie hormonu luteinizującego (LH), prolaktyny (PRL), reguluje stosunek stężeń LH i hormonu stymulującego pęcherzyki (FSH) oraz stężenie insuliny.
- Obniża wskaźnik HOMA (homeostatic model assessment), mierzący poziom oporności na insulinę.
Ułatwia normalizację masy ciała.
Obniża poziom androgenów – redukuje objawy maskulinizacji i zmiany skórne.
Poprawia parametry układu krążenia.
W przypadku zespołu policystycznych jajników istnieje zwiększone ryzyko chorób naczyniowo-sercowych: nadciśnienia, choroby niedokrwiennej i zawału. Obniżenie wartości średniego ciśnienia tętniczego (MAP) oraz pulsu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego zwłaszcza u pacjentek z PCOS w okresie menopauzalnym i okołomenopauzalnym.
POBIERZ BADANIE KLINICZNE