
Niepłodność u kobiet z PCOS
Zmniejszenie masy ciała o 10% u kobiet z PCOS, cierpiących na otyłość bądź nadwagę może zniwelować przyczyny niepłodności i przywrócić prawidłową owulację nawet u 50%.
- Zmniejszenie masy ciała o 10% u kobiet z PCOS, cierpiących na otyłość bądź nadwagę może przywrócić prawidłową owulację nawet u 50%. Odpowiednia dieta i wzmożona aktywność fizyczna zwiększają wrażliwość tkanek ciała na działanie insuliny. Poprawie ulega aktywność androgenów w obrębie jajnika i pojawiają się większe szanse na prawidłowy rozwój pęcherzyka w jajniku i owulację. Zmniejszenie masy ciała ma korzystny wpływ również na poprawę gospodarki węglowodanowej i lipidowej, wydzielanie insuliny, insulinooporność oraz objawy hiperandrogenizacji.
- Farmakologiczne indukowanie owulacji. Podstawową przyczyną niepłodności jest w przypadku kobiet z PCOS brak owulacji. Leki stymulujące jajeczkowanie podawane są najczęściej w tabletkach między 2 i 5 dniem cyklu przez 5 dni. W wyniku ich stosowania u 60–80% kobiet udaje się uzyskać owulację, a u około 20% z nich ciążę. Leki te powinny być podawane jedynie przez kilka miesięcy, a leczenie należy monitorować. W przypadku braku reakcji na stymulację podawane są gonadotropiny. Podawanie gonadotropin wymaga doświadczenia i starannego obserwowania dojrzewania pęcherzyków w jajniku z powodu znacznego ryzyka poważnych powikłań, takich jak ciąża mnoga i zespół hiperstymulacji jajników.
- Chirurgiczne indukowanie owulacji. Zabiegi wykonuje się jedynie u kobiet, u których nie powiodła się stymulacja (nie udaje się wystymulować) owulacji lekami. Podczas laparoskopii uwidacznia się jajniki i wykonuje kilka nakłuć każdego z nich. Zabieg przywraca na pewien czas cykle owulacyjne. Nie jest on wykonywany rutynowo z powodu ryzyka powikłań. Należą do nich typowe powikłania śród- i pooperacyjne oraz zmniejszenie rezerwy jajnikowej.
- Hamowanie wydzielania prolaktyny. PCOS może przebiegać z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny, hormonu produkowanego w przysadce mózgowej. W warunkach fizjologicznych prolaktyna jest odpowiedzialna za produkcję pokarmu w okresie karmienia. Poza okresem karmienia jej nadmierne wydzielanie, a co za tym idzie – zbyt duże stężenie we krwi, stanowi jeden z powodów braku owulacji. Leczenie niepłodności polega na podawaniu leków hamujących wydzielanie prolaktyny.
- Inseminacja. Zapłodnienie in vitro. Kobiety z PCOS planujące ciążę, jeszcze przed włączeniem leków stymulujących jajeczkowanie powinny mieć przeprowadzone podstawowe badania diagnostyczne. Jeśli u któregoś z partnerów istnieją dodatkowe czynniki ograniczające płodność, należy rozważyć zastosowanie technik wspomaganego rozrodu.