
Co to jest PCOS?
Zespół policystycznych jajników (Polycystic Ovary Syndrome – PCOS) został opisany w 1935 roku przez Steina i Leventhala. PCOS jest schorzeniem endokrynnym, a patomechanizm zmian wiąże się z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów w osi podwzgórze – przysadka – jajnik.
W efekcie, pomimo niewielkich zaburzeń w wydzielaniu hormonów, u większości kobiet z tym zespołem występują cykle bezowulacyjne i zaburzenia miesiączkowania o typie długich, nieregularnych cykli miesiączkowych.
Dojrzewanie pęcherzyków w jajniku i ich dalszy rozwój jest zależny od hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową, tj. hormonów gonadotropowych FSH i LH. Zaburzenia cykliczności ich wydzielania sprawiają, że pęcherzyki rosną i dojrzewają, ale tylko do pewnego etapu i nigdy lub bardzo rzadko któryś z nich dojrzewa do owulacji. Stąd też tak charakterystyczny dla PCOS obraz ultrasonograficzny jajników.
U wielu kobiet stwierdza się również nadmierne wydzielanie androgenów i występowanie uciążliwych objawów klinicznych, takich jak: nadmierne owłosienie, łojotok, trądzik, czy łysienie. Problemem jest również otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej, węglowodanowej oraz nadciśnienie tętnicze.
Czy wiesz że…?
PCOS występuje u 4,7-10% kobiet w wieku rozrodczym i jest najczęstszą przyczyną braku jajeczkowania u kobiet z niepłodnością. Stanowi aż 70% wszystkich przyczyn braku owulacji!